Πέμπτη 26 Νοεμβρίου 2009

Ηρακλής: Ναι, ναι, ναι... πάρτυ πρόκρισης

"Ετσι απλά, τρέλα πουλάμε και δεν είμαστε καλά". Ο Ηρακλής σε ένα "καυτό" Ιβανώφειο κέρδισε με 78-71 τον Πανιώνιο και πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στους «4» του θεσμού.

Η τρομερή ομάδα του Λευτέρη Κακιούση, με τον υπέροχο κόσμο που γέμισε το Ιβανώφειο έδειξαν σε όλη την Ελλάδα ότι ο Ηρακλής είναι και πάλι εδώ, ισχυρός και έτοιμος για τα μεγάλα σαλόνια.

Οι δύο ομάδες έδειξαν περισσότερη προσήλωση στα επιθετικά τους καθήκοντα με αποτέλεσμα το σκορ να ανοίξει. Αμφότερες ήταν εύστοχες στα σουτ είτε δύο πόντων είτε τριών.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 8-5, αλλά γρήγορα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-6 (8-11). Ο Πέτροβιτς κρατούσε τους κυανόλευκους σε απόσταση αναπνοής στο πρώτο δεκάλεπτο και με την πολύτιμη βοήθεια του Καραποστόλου ο Ηρακλής έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-4 στο τελευταίο τρίλεπτο και η περίοδος έκλεισε 21-20.

Στη ζώνη του Πανιωνίου, οι παίκτες του Λευτέρη Κακιούση είχαν τις λύσεις και για πρώτη φορά οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με +4 (30-26 στο 15΄). Όμως, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους, βρήκαν λύσεις από τα 6,25 στα πρόσωπα των Ζορόσκι και Αθηναίου παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 35-42. Η απάντηση ήρθε από τον Καρασποστόλου που μείωσε σε 41-42, αλλά με ένα απίθανο τρίποντου του Παπανικολάου το ημίχρονο έκλεισε 41-45 με τους κυανέρυθρους να σουτάρουν με 50% στα τρίποντα (8/16).

Ο Ηρακλής βελτίωσε σημαντικά την άμυνά του πιέζοντας τους αντιπάλους που δεν είχαν την εμπειρία να οργανώσουν σωστά το παιχνίδι τους. Αποτέλεσμα ήταν ο εξαιρετικός Πέτροβιτς που σημείωσε 10 πόντους στην τρίτη περίοδο να φέρει το σκορ στο 62-54 στο 30΄ στη μεγαλύτερη διαφορά έως τότε.

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, ο Ηρακλής συνέχισε την καλή άμυνα, ο Φώτης Λαμπρόπουλος πήρε προσπάθειες και η διαφορά έφτασε στο +12 (70-58 στο 33΄). Παρά την πίεση του Πανιωνίου, ο Ηρακλής κατόρθωσε να κρατήσει ένα προβάδισμα περίπου 10 πόντων, με τον Λαμπρόπουλο να σκοράρει ή να φθείρει τους αντιπάλους του με φάουλ. Τα τελευταία λεπτά ο Έλτνερ με έξι σερί πόντους μείωσε σε 72-68 και με δύο βολές του Ράις έγινε 72-70. Στα 40΄΄ ο Καστλ με προσωπική ενέργεια έκανε το 74-70. Οι κυανέρυθροι κάλεσαν τάιμ άουτ και στην επαναφορά ο Ηρακλής έκλεψε την μπάλα και ο Πέτροβιτς έκανε το 76-70 και ουσιαστικά έκλεισε την υπόθεση πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-45, 62-54, 78-71.

Ηρακλής (Κακιούσης): Καστλ 19 (7ας., 4κλ.), Κέκελης 4, Καμπερίδης, Ακεψιμαϊδης, Λαμπρόπουλος 8, Λάππας, Καραποστόλου 17 (2), Πέτροβιτς 27 (3τρ., 11ρ.), Τσαμάτος 6 (1), Μπούτσι 2, Δέσπος 4.

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ράις 11 (1), Μπράιαντ 2, Ζορόσκι 16 (4), Παπανικολάου 9 (2), Εφθίμοφ, Χαριτόπουλος 7 (2), Γιάνκοβιτς 10 (2), Παραγιός, Αθηναίου 2, Έλντερ 14 (1).

Πηγή: BlueArena